środa, 13 sierpnia 2014

Fluor w wodzie? Czy to szkodzi?

 Przez długie lata utrzymywano ludzi w przekonaniu, że woda z dodatkiem fluoru jest błogosławieństwem. Naukowcy wychwalali, eksperci opowiadali o nadzwyczajnych właściwościach tego składnika. Fluor jest zawarty w pastach do zębów, płynach do płukania ust, wodzie, różnych produktach stomatologicznych, dzięki niemu zęby są mocne i zdrowe. Czy jednak ta substancja może mieć też negatywny wpływ na nasz organizm, a nawet stanowić niebezpieczeństwo?


Kości, żeby i fluor

 Dla niektórych ta substancja jest jednym z najlepszych rozwiązań na wzmocnienie i ochronę zębów, czy faktycznie jest to prawda? Według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma żadnych różnic w stanie zębów i ilości próchnicy w krajach, do których dostarczana jest woda z fluorem, a w miejscach, gdzie nie doprowadza się fluoryzowanej wody. Inne badania wykazały, że mieszkańcy miast, w których rurami płynie fluoryzowana woda są bardziej narażeni na problemy ze stanem zębów i jamy ustnej w porównaniu z innymi obszarami.  Fluorek wpływa też na łamliwość kości, osłabia i uszkadza szkliwo zębów. Ludzie, u których wykryto wysoki poziom tej substancji są bardziej podatni na złamania kości.
 Wymienione wyżej problemy to jedynie początek długiej listy uszkodzeń, które w organizmie może wywołać nadmiar fluoru. Akumulacja w szyszynce wpływa na nadprodukcję melatoniny, hormonu, który reguluje cykl snu. Stwierdzono, że fluorek ma również wpływ na rozwój mózgu, prawdopodobnie powoduje uszkodzenia tego narządu w życiu płodowym. Problemy związane z pamięcią i procesem przyswajania wiedzy mogą wynikać z nadmiaru fluoru. Substancja ma też znaczenie dla układu odpornościowego – może hamować  wytwarzanie przeciwciał we krwi , a nawet powodować niedoczynność tarczycy.
 Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest jednak związek fluoru z powstawaniem nowotworów. Badania wykazały wyższy odsetek zachorowań na raka w miastach, do których dostarczana jest woda fluoryzowana.  Wyższy poziom zachorowań odnotowano u osób po 65 roku życia. Badania wykazały, że procent zachorowań na raka kości u młodych mężczyzn w miastach z wodą fluoryzowaną jest większy aż o 50%, niż w miastach bez dostaw wody z tą substancją. Okazuje się, że fluor nawet w niskich stężeniach może uszkodzić enzymy uczestniczące w naprawie DNA niezwykle istotne w profilaktyce raka. 

 Zadbaj o zdrowie.


 Warto wystrzegać się fluoru i unikać go, jeżeli jest to możliwe. Na rynku istnieje wiele produktów stomatologicznych zawierających substancje zastępcze. Należy pomyśleć też o odpowiedniej filtracji wody zwłaszcza w miejscach, gdzie woda zawiera duże ilości składnika. Środki zapobiegawcze będą szczególnie ważne, jeżeli w domu są małe dzieci. Warto zastanowić się nad montażem filtra odwróconej osmozy. 


źródło: dziecko24.pl


Like the Post? Do share with your Friends.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

IconIconIconFollow Me on Pinterest

Tu mnie znajdziesz

Tu mnie znajdziesz

Blogi

Tu mnie znajdziesz

Tu mnie znajdziesz
lista blogów naturalnych