środa, 23 lipca 2014

Żywność, a woda. Jak to wygląda?

 Woda znajduje się wszędzie, jest obecna w naszej przestrzeni każdego dnia. Drogi czytelniku, ile razy wytrącił Cie z równowagi jej brak? Przerwy w dostawie, a następnie ciecz o nieestetycznym, brązowawym kolorze leniwie spływająca przez wylewkę nie krócej niż dziesięć minut. Do tego przykry dla ucha dźwięk przy odkręcaniu zaworu kwitowany zaniepokojeniem o niedoszły wybuch rur lub inne zdarzenie zwiastujące katastrofę.

Ale nie o tym dzisiaj.

 Oprócz wody bezpośrednio dostarczanej do organizmu, płyn zapewniamy także poprzez pokarmy, które spożywamy i trawimy. Czy zastanawialiście się, ile wody znajduje się w poszczególnych produktach i jaka ilość jest potrzebna do wyprodukowania owoców, warzyw, mięs, na które natykamy się każdego dnia spoglądając do prywatnej lodówki lub na sklepowe półki?
 Zawartość wody w produktach spożywczych jest bardzo zróżnicowana i waha się od 1% do 90% w zależności od rodzaju. Najwięcej znajduje się w warzywach i owocach, między innymi z tego powodu są najlepsze dla zdrowia i organizmu. Natomiast prawie bezwodne produkty to cukier, czekolada, wafle, chleb chrupki, oliwa, olej.  
 Poniżej tabelka z procentową zawartością wody w wybranych składnikach spożywczych. Czy spodziewaliście się takich wyników? 


źródło:www.primus.com.pl


Ile wody do produkcji?
 Do wyprodukowania każdego rodzaju żywności potrzebna jest woda. Aż 70% wód powierzchniowych wykorzystuje się do nawadniania gleb.
 Przykładowo nasze śniadanie: Na produkcję filiżanki kawy potrzeba było 140 litrów wody. Jajko – 135 litrów, kromka chleba – 40 litrów, pomarańcza – 50 litrów. 
źródło: www.ceo.org.pl


Dlaczego żywność ulega zepsuciu?
 O niekorzystnych zmianach zachodzących w produktach żywnościowych decyduje wilgotność. Środowisko wodne jest idealne do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, dlatego warzywa i owoce oraz mięsa należy przechowywać w lodówce, mają też krótszą datę przydatności w przeciwieństwie do mąki, wafli i produktów suchych.. Poszczególne grupy rozwijają się w określonych wartościach aktywności wody
 Ważną cechą produktów jest higroskopijność. Żywność jest w stanie pobierać lub wydzielać parę wodną w zależności od właściwości środowiska.
 Jednym ze sposobów zapobiegania tym procesom jest suszenie produktów, lub w przypadku cieczy zagęszczanie w wyparkach próżniowych. 


źródło: zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.pl

Like the Post? Do share with your Friends.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

IconIconIconFollow Me on Pinterest

Tu mnie znajdziesz

Tu mnie znajdziesz

Blogi

Tu mnie znajdziesz

Tu mnie znajdziesz
lista blogów naturalnych