środa, 16 lipca 2014

A jaka woda na Ziemi?

 Skoro już wiemy, ile wody znajduje się na Ziemi i jak wiele/niewiele jest wody zdatnej do spożycia może warto postawić pytanie o rodzaje wody. To będzie na pewno przydatna lekcja nie tylko dla najmłodszych, poszukujących informacji na zajęcia przyrody, ale także troszeczkę starszych, bo przecież dobrze wiedzieć, co my właściwie mamy dookoła siebie.
 Woda to nie tylko morza, jeziora, lodowce, ale także wody podziemne, gruntowe, para wodna i woda zawarta w organizmach żywych.
 Możemy wyróżnić wody naturalnie występujące w środowisku (opadowa, gruntowa, głębinowa, słona, słodka), wody użytkowe (pitna, przemysłowa, wodociągowa). W ramach potrzeb i zainteresowań wodę można dzielić na wiele sposobów, według różnych właściwości i cech użytkowych.
 38% wód słodkich jest w stałym stanie skupienia. Podstawowy podział wód, które ludzie wykorzystują do celów przemysłowych i nie tylko obejmuje dwie podstawowe grupy: wody powierzchniowe i podziemne. Dalszy podział na podgrupy wygląda następująco:  

źródło: chemia.wpt.kpswjg.pl

 Interesującą kategorią są wody podziemne. To właśnie do niej należą między innymi źródła. Oprócz tego zdarzają się podziemne rzeki i zbiorniki przypominające jeziora. Przyznacie, że musi to wyglądać bajecznie.
 Przykładem takiego podziemnego zbiornika jest Saint Leonard – największe podziemne jezioro w Europie położone w Szwajcarii.

Jezioro Saint Leonard źródło:wikipedia.org

Przypomnienie z podstawówki.
 Warto pamiętać, że zasoby słodkiej wody są odnawialne w cyklu hydrogeologicznym, do którego należą: parowanie, opady atmosferyczne, wsiąkanie, odpływ wód.
źródło: zdolnizpomorza.pomorskie.eu

Problemy pogodowe.
 Z obiegiem wody wiąże się pojęcie bilansu ujemnego i dodatniego wody.
Oprócz tego olbrzymia masa wody zgromadzona na Ziemi w połączeniu z jej masą cieplną ma wpływ na bilans cieplny planety. Skutkiem oddziaływania na siebie atmosfery i oceanów jest klimat na Ziemi. 
źródło: chemia.wpt.kpswjg.pl


 Gdyby przedstawiona na obrazie pętla uległa przerwaniu klimat na naszej planecie gwałtownie uległby zmianie Do takiego zdarzenia mogłoby przyczynić się nagłe topnienie lodowców na Grenlandii, zmniejszenie się pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym i około bieguna północnego.

Like the Post? Do share with your Friends.

IconIconIconFollow Me on Pinterest

Tu mnie znajdziesz

Tu mnie znajdziesz

Blogi

Tu mnie znajdziesz

Tu mnie znajdziesz
lista blogów naturalnych